Liigu edasi põhisisu juurde

3D-printimine meie ümber ja igapäevaelus

3D-printimine meie ümber ja igapäevaelus

kolmedimensiooniliselt prinditud dekoratsioon3D-Printimise kontseptsiooni on kasutatud juba aastakümneid, kuid praeguseks pole 3D-printimine enam vaid ulmekirjanduse fantaasia, vaid muutub iga päevaga üha innovatiivsemaks ning modernsemaks teadusvaldkonnaks. See valdkond võimaldab muuta pea igat eset modernses kultuuriruumis.  Ajaga on 3D-printimise tehnoloogia arenenud nii kaugele, et produkt saab valmis päevade asemel juba tundidega. Printimiseks on võimalik kasutada materjale ühest äärmusest teise, näiteks kulda, pronksi, vaske, vaha, rauda, sünteetilist puitu, hõbedat, nailonit, plaatinumi ja ka keraamilist materjali - see on vaid lühike nimekiri kasutatavatest materjalidest. 3D-Printimise erinevate tehnikate ja materjalide  esilekerkimine toob endaga kaasa võimaluse muuta igapäevatarbijad oma enda produktide tootjateks ning tulevikus võivad 3D-printerid majapidamises saada pea sama igapäevaseks kui on nutitelefon või traadita internet.

Kodune kasutus

Aastal 2012 oli 3D-printimine majapidamistes kasutusel eelkõige hobikorras, nüüd on sellest saanud praktiline abivahend paljudes kodudes. 3D-printimise sotsiokultuurilist efekti näeb näiteks mõnes majapidamises, kus majapidamistarvete ostmiseks ei minda enam poodi, vaid vajalikud majapidamisvahendid prinditakse kodus olemasoleva 3D-printeriga, näiteks lillepotid ning köögitarbed (pannilabidas, potid, pannid).

Ehted

Ajad, mil ehete 3D-printimine tundus kauge tulevikuna, on nüüd läbi. Üha enam loovad ehtedisainerid oma loomingut kasutades selleks 3D-printimise meetodit. Ehete puhul on 3D-printimist hea kasutada seetõttu, et see võimaldab teha ühekorraga ja lühikese aja vältel erinevaid mustreid ning kasutada keerukat ja kompleksset disaini.

Materjalid, mida ehete valmistamiseks enim kasutatakse, on erinevad metallid - vask, hõbe, kuld ja pronks. Printimisel on kasutusel ka painduv plastik ning keraamika.

Kultuuripärand

Mitmed muuseumid kasutavad 3D-printimist näiteks muuseumieksponaatide kadunud tükkide asendamiseks ning restaureerimiseks. 3D-printimine võimaldab asendada eksponaatide tükid väga täpsete 3D-prinditud koopiatega. Õrnasid muuseumieksponaate saab ringreiside jaoks 3D-printeriga väga täpselt printida, sest õiget eksponaati ei ole turvaline kaasas kanda. Metropolitani kunstimuuseum on hakanud looma muuseumi suveniire, kasutades selleks 3D-printerit.

Üldsusele teadaolevalt kasutatakse 3D-printereid palju erinevates teadusvaldkondades, kuid mida aeg edasi, seda enam leiavad printerid kasutust ka kodustes majapidamistes, ehete loomisel, kunstis, kõikjal, kus on tarvis valmistada produkte kas ülimate peensusteni või lihtsalt mugavusest. Lähitulevikus on 3D-printerid majapidamistes ehk sama tavapärased kui on võrguta internet või nutitelefoni omamine. 3D-printerit võib näha nagu asjalikku abimeest, vajalikud asjad saab luua kodust lahkumata.

 

Loe lisaks:

https://www.digitaltrends.com/cool-tech/useful-3d-printed-household-items/ 

https://www.3dhubs.com/knowledge-base/jewelry-3d-printing-applications