Liigu edasi põhisisu juurde

Kas emoji'd rikuvad keele ära?

Kas emoji'd rikuvad keele ära?

Kurtmised selle üle, et netisuhtlus rikub ära korrektse keele ning noored ei oska end enam emoji'de tõttu piisavalt hästi väljendada, kipuvad olema üsna sagedased. Lisaks levivad emoji'd tänapäeval sotsiaalmeediasuhtlusest aina enam isegi uudisartiklitesse, isegi trükimeediasse.

Siiski ei ole kõik teadlased seda meelt, et tegu on allakäiguga. Keeleteadlane Lauren Collister toob veebiajakirjas The Conversation avaldatud artiklis välja, et mitmed netisuhtluses juurdunud sümbolikasutuse viisid pigem rikastavad keelt.

Collister toob näitena tärni “*” kasutamise vestlustes märgina, et eelnevat sooviti parandada. Näiteks:

"Ma tulne homme läbi siis."
"
*tulen"

Siin soovitakse parandada kirjaviga sõnas “tulen”. Selle asemel, et kirjutada pikalt: “Vabandust, ma mõtlesin “tulen”,” asendatakse vabandus ja selgitus lihtsalt tärniga.

On teisigi kõnekaid üksiku sümboleid, näiteks küsi- või hüüumärk. Rõhutamist või intensiivsust saab edasi anda suurtähtede või mitmekordsete tähtedega. Noolega  (<–) saab viidata iseendale.

"Need näited on kaugel keele sandistamisest ja viitavad sellele, et inimesed suudavad keerukaid tundeid nüüd edasi anda efektiivsel moel - mis meie modernsesse kiiresse maailma sobib ju suurepäraselt," võtab Collister teema kokku.