Liigu edasi põhisisu juurde

Miks on teadlase laborisse vaja filmistuudio sarnast tehnikat?

TLÜ Räägu tänava labor

Räägu tänaval TLÜ Loodus- ja terviseteaduste instituudis asub põneva sildiga labor: ''Kinesioloogia uuringute ja töövõime testimise keskus''. Erinevate trenažööride, jooksumasinate ja digitaalsete simulatsiooniplaatide ümber on ehitatud kõrged metallkonstruktsioonid, kus on oma koht hulgal anduritel ja videokaameratel. KOht näeb välja kui filmistuudio. Mida siin sportlastega tehakse?

Sportlast, kelle külge kinnitatakse erinevad andurid, jälgitakse 2D-videoanalüüsiga. Näiteks on võimalus videole ja arvutiekraanile jäädvustatud pallivise jaotada faasideks ning analüüsida, kus tehti sooritusel viga ning mida saaks paremini ja ratsionaalsemalt teha. 

Teadlaste käsutuses on arvutid koos erinevate statistika- ja videoprogrammidega (nt Visual 3D v5 Professional). Laboris saab sportlase sooritusvõimet uurida läbi tasakaalu ja koormusjaotuse testide.

btn_pplbtn_skeleton

TLÜ laboris saab viia läbi nii füsioloogilisi kui biomehhaanilisi uuringuid integreerituna, mistõttu on teadlastel mugav sportlase kohta saadud andmeid kohe kõrvutada ning vaadelda sportlase sooritusvõimet kompleksselt.

Indrek Rannama on kogenud, kuidas sportlase sooritusvõimsust suudeti teaduse abil parandada 20 protsendi võrra. Ka vigastustest taastuda on võimalik targemalt – selleks on laboris jõumasinad, millega saab liigese liikuvust dünaamiliste harjutuste teel katsetada enne kui taas võistlema asuda. Muide, selles laboris tehakse palju koostööd ka jalgpalluritega. On ju kõigi huvides, et iga sportlase taastumine oleks täielik.